Matka Boża Bolesna
Clipboard06
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego
 
O Chrystusie przynoszącym dar pokoju, najbardziej upragniony dla każdego z nas i całej ludzkości – mówił ks. dr Janusz Kumala MIC, kustosz Sanktuarium w homilii wygłoszonej w czasie uroczystej sumy odprawionej w licheńskiej bazylice w Niedzielę Wielkanocną.

W homilii wygłoszonej przez marianina w czasie mszy o 12.00 można było usłyszeć o Chrystusie. który przezwyciężył grzech przez swoje zmartwychwstanie, co jest dobrą nowiną dla nas, często upadających. – „Dzięki łasce Chrystusa mogę wyzwolić się z niewoli grzechu. Otrzymaliśmy udział w Jego zwycięstwie już w czasie chrztu, wtedy zostaliśmy zanurzeni w Jego śmierci.” – mówił ks. Kumala.
Homileta zwrócił uwagę na potrzebę pokoju w naszych rodzinach, miejscach pracy, a szczególnie aktualnie – w szkołach, gdzie strajkują nauczyciele: -„Chrystus objawia się nam jako Dawca pokoju, miłości i przebaczenia. Bardzo potrzebujemy narodowego pojednania i otwarcia się na Chrystusowy pokój. Zmianę społeczeństwa można uzyskać poprzez zmianę nas samych.”
Kustosz Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej zauważył, że pokoju potrzebuje także nasza Europa, np. Francja. – „Obraz płonącej katedry Notre Dame w ubiegłym tygodniu naznaczył symbolicznie ten tydzień: płonie katedra, płonie kościół, ale równocześnie mogliśmy zauważyć, że objawia się Kościół. Wszyscy widzieliśmy tłumy, które modliły się licznie, co jest ewenementem – we Francji zabroniona jest modlitwa publiczna, a ludzie modlili się ze łzami w oczach patrząc na płonący symbol chrześcijaństwa we Francji.” – kontynuował kapłan.
Podkreślając, iż nie wolno nam zapomnieć o innych narodach, które potrzebując pokoju, marianin wymienił m. in. Sri Lankę, gdzie dzisiaj, w Niedzielę Wielkanocną zginęło niemal 200 osób, a kilkaset zostało rannych w wyniku zamachów terrorystycznych. – „Oto dzień wielkanocny w tym kraju , oto znak, jak bardzo człowiek potrzebuje pokoju, bo jeśli go nie ma w sercu, to będzie niszczył wszystko to, co widzi wokół siebie, dążył do jakiś celów środkami, które nie są ewangeliczne, nie są miłością.”
Zwracając się do wszystkich słuchaczy, homileta stwierdził, że trzeba nam zatęsknić za Zmartwychwstałym, jak Maria Magdalena, o której słyszymy w dzisiejszej Ewangelii: - „To jest również nasza droga wiary. Próbujemy sobie w jakiś sposób wyjaśnić tajemnicę Chrystusa, jego obecności w naszym życiu, ale nie jako Chrystusa Zmartwychwstałego. Dużo jest w nas wątpliwości. Potrzebujemy osobistego z Nim spotkania, by usłyszeć nasze Imię, które On wypowiada każdego dnia. On żyje pośród nas, jest blisko, jest ze mną. Jeśli to uczynimy, zmieni się nasze życie.” – zapewniał ks. Kumala.
Nawiązując do słów  św. Pawła: „dążcie do tego, co w górze; nie do tego, co na ziemi” ks. Kumala zachęcał, by spoglądać ku Niebu, żyć tak, by spotkać Zmartwychwstałego: „Bądźmy świadkami Chrystusa, który przemienia nasze życie, zaprośmy do siebie Matkę Najświętszą, niech nam pomaga, uczy nas miłości do Chrystusa i bliźniego.” 
Mszę świętą, w której uczestniczyło ponad 2 tysiące wiernych transmitowała TV Wielkopolska, a piękna oprawę muzyczną liturgii zapełnił sanktuaryjny kwintet dęty.


Licheń Stary, 21 kwietnia 2019 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


18 września
Środa

 
Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski
 
PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze święte
7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 Msza św. w intencji chorych,
po Mszy św. błogosławieństwo dla chorych
Nabożeństwa
kościół górny - nawa główna:
Różaniec: 17.00
Apel Maryjny: 21.00
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze święte
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza święta
7.30
 
Imieniny obchodzą:
Irena, Stanisław, Józef
 
Okres liturgiczny: zwykły
 IV tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C, I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Mdr 4,7-15     
Psalm responsoryjny: Ps 148
Ewangelia: Łk 2,41-52

realizacja LM Internet  LM Internet