Matka Boża Bolesna
Clipboard06
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Zjazd Krewnych Księży Marianów
 
Około 200 osób wzięło udział w zjeździe rodziców, krewnych i przyjaciół księży oraz braci marianów, który w dniach 12-14 kwietnia, odbył się w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. W trakcie spotkania wyrażano wdzięczność  za powołania, które Bóg wzbudza w tych rodzinach.
 
W piątkowy wieczór uczestnicy spotkania zagłębili się w rozważania męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa dzięki Misterium Męki Pańskiej, które w Sanktuarium odbyło się po raz pierwszy. Z kolei, w sobotę rano, chętne osoby zwiedziły Sanktuarium z przewodnikiem. Następnie modlono się wspólnie w czasie Mszy Świętej o godzinie 12.00 w licheńskiej bazylice. Eucharystię pod  przewodnictwem ks. Janusza Kumali MIC, kustosza Sanktuarium, koncelebrowali ks. Tomasz Nowaczek MIC, przełożony prowincjalny Zgromadzenia i ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz licheńskiego Sanktuarium. Jak podkreślił w homilii ksiądz kustosz „rodzinne środowisko jest bardzo ważne. Bóg wzbudzając powołanie w kimś, równocześnie pokłada nadzieję, że to powołanie zostanie przyjęte, umacniane, podtrzymywane przez posługę i życie najbliższej rodziny.”
 
W dalszej części homilii, marianin podkreślił istotę życia zakonnego: „wejść na drogę życia zakonnego jest wielkim darem, łaską, radością dla tego, który to powołanie rozeznaje i przyjmuje. Nie jest to jednak łatwa droga – jest wymagająca. Księża i bracia marianie ciągle doświadczają wsparcia i pomocy, wypraszanej poprzez bliskich i krewnych, naszych przyjaciół i parafian.”
 
Po popołudniowej projekcji filmu o św. Stanisławie Papczyńskim, założycielu Zgromadzenia Księży Marianów, odbyło się spotkanie z ks. Tomaszem Nowaczkiem, prowincjałem. Marianin nakreślił aktualną sytuację Zgromadzenia, w którym obecnie posługuje 482 księży i braci na całym świecie. Zdaniem księdza prowincjała, marianie, podobnie, jak inne zakony, doświadczają spadku powołań - aktualnie w zgromadzeniu jest 6 kandydatów do stanu konsekrowanego.
 
Prowincjał zaapelował o modlitwę w intencji nowych powołań. Zaprosił także na rozpoczynający się 11 grudnia Jubileusz 350-lecia istnienia Zgromadzenia Księży Marianów. Uczestnicy korzystali także z możliwości zadawania pytań księdzu prowincjałowi. Wśród głosów znalazło się m.in. świadectwo krewnej jednego z niedawno zmarłych marianów, która dziękowała nie tylko za organizację zjazdów, ale również za misję Zgromadzenia, opiekę nad starszymi i schorowanymi współbraćmi oraz nieocenione poświęcenie księży czuwających przy umierającym. 
 
 „W czasie zjazdów podoba nam się wszystko. Duchowość mariańska i ich charyzmaty są nam bliskie, szczególnie postać założyciela – św.  Stanisława Papczyńskiego” – stwierdziła mama dk. Łukasza Gaja MIC. Kobieta przyznaje, że pokochała charyzmat księży marianów, nie spodziewając się zupełnie, że jej syn zostanie jednym z nich.
 
Mama dk. Mateusza Cieleckiego MIC, który, wraz diakonem Łukaszem w czerwcu przyjmie święcenia prezbiteratu,  pochodząca z warszawskiej parafii mariańskiej, podkreśla, że związanie jej rodziny z marianami. „Te, licheńskie spotkania są budujące, bo za każdym razem spotykamy nowe osoby, możemy kogoś poznać. Osoby, które nierzadko widzimy pierwszy raz, potrafią wspomóc, pocieszyć, porozmawiać na każdy temat” – mówiła ze wzruszeniem.
Zjazd rodziców, krewnych i przyjaciół księży oraz braci marianów odbył się w licheńskim sanktuarium już po raz 24. Tradycję zapoczątkował marianin, ks. Michał Rymar MIC, pełniący aktualnie funkcję proboszcza parafii NMP Matki Kościoła w Rdzawce. W organizacji, nad którą czuwał ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium pomagali klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego Księży Marianów w Lublinie.
 
Licheń Stary, 15 kwietnia 2019 r.

 

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


5 czerwca 2020
Piątek
Obfity pokój miłującym prawo

Nabożeństwo wynagradzające do Najświętszego Serca Pana Jezusa (po mszy o godzinie 12.00)

4.rocznica kanonizacji św. Stanisława Papczyńskiego, założyciela Zgromadzenia Księży Marianów (2016)

Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Pierwszy piątek miesiąca

PROGRAM POSŁUGI
 
Bazylika
Msze Święte
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
Nabożeństwa
kościół górny – nawa główna:
Adoracja Najświętszego Sakramentu:
14.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Nabożeństwo czerwcowe: 17.00
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny z procesją ze światłami: 21.00


Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00, 15.30, 17.00
Spowiedź od godz. 15.00
Nabożeństwa
Nabożeństwo czerwcowe: 17.30

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30
realizacja LM Internet  LM Internet