Matka Boża Bolesna
Główka30 prezbiterzy i wierni
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

25.urodziny Katolickiej Agencji Informacyjnej

W liturgiczne wspomnienie św. Barbary, 04 grudnia, Katolicka Agencja Informacyjna (KAI) świętowała 25. Rocznicę powstania. W uroczystościach, które odbyły się w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie, wziął udział Robert Adamczyk z Biura Prasowego Sanktuarium Maryjnego w Licheniu Starym.

Obchody zainaugurowała debata, która rozpoczęła się o godz. 12.00 w siedzibie Sekretariatu Konferencja Episkopatu Polski (KEP). Spotkanie zatytułowane „Kościół w Polsce: satysfakcje, obawy, nadzieje”, poprowadził Tomasz Królak, wiceprezes KAI, a wzięli w niej udział: abp Henryk Hoser SAC, Joanna Krupska, Marcin Praciszewski, Wojciech Sadłoń SAC, Krzysztof Zanussi i Maciej Zięba OP.

Jako pierwszy głos zabrał abp Hoser, który powiedział, że „Kościół na przestrzeni wieków przechodził wiele kryzysów i trudnych sytuacji, ale wychodził z nich zwycięsko, bo nie jest tylko instytucją ludzką”. Z kolei Marcin Przeciszewski, prezes KAI zauważył, że polski Kościół w chwili obecnej ma największą liczbę duchownych w historii, bo nieco ponad 30 000; wyraził także nadzieję, że minie czas sekularyzacji, a Polska przetrwa jako kraj katolicki. Zdaniem Przeciszewskiego, niepokojącym jest fakt, iż duża grupa młodych ludzi nie uczestniczy w życiu Kościoła, a w wolnej Polsce liczba powołań zmalała z 7 tys. do 3 tys. „Kościół ma słabszy udział w tworzeniu kultury niż w poprzednich epokach, jednak więcej świeckich jest zaangażowanych w życie wspólnoty. Wielką nadzieję daje także nauczanie papieża Franciszka, który wzywa wszystkich do realizowania powołania do bycia misjonarzem” – zakończył.

O. Wojciech Sadłoń, dyrektor Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego powiedział, że Polska jest 11. krajem na świecie pod względem populacji katolickiej. Zdaniem kapłana, historia polskiego Kościoła to historia męczenników, z której wynika polska tożsamość, wiara i etyka.
Nieco odmienną wizję kościoła w Polsce przedstawił zgromadzonym reżyser Krzysztof Zanussi. Stwierdził, że życie stało się „letnie”. Polacy, jako naród, osiągnęli cele, które walczono  w XIX wieku, a Kościół traci inteligencję z powodu braku pasji, nie dość wystarczająco włącza się także w tworzenie kultury wysokiej.. Głoszenie Ewangelii powinna cechować odpowiednia „temperatura”, a chrześcijaństwo powinno być wyrazem nadziei.

O. Maciej Zięba OP również zwrócił uwagę na to, że walec historii trudno doświadczał naszą część Europy. Jednak Kościół, jako instytucja, przetrwał. Jednym z plusów takiego stanu rzeczy jest utworzenie w wolnej już Polsce Katolickiej Agencji Informacyjnej, medium, którego głównym zadaniem jest profesjonalnie przekazującej informacje o Kościele. Wskazując na obawy kapłan zaakcentował „tabloidyzację” wiary i spłycenie przekazu doktryny Kościoła przez politykę. Wartością są bez wątpienia świeccy zaangażowani w życie Kościoła oraz małżeństwa, których zadaniem jest formowanie kolejnych pokoleń.

Głównym punktem obchodów uroczystości 25-lecia Katolickiej Agencji Informacyjnej była uroczysta Msza Św. o godz. 18.00 sprawowana w warszawskim Sanktuarium św. Faustyny. Eucharystii przewodniczył abpa Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita Poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który do zgromadzonych w świątyni wiernych wygłosił homilię. Eucharystię koncelebrowali m.in. abp Wojciech Polak, Prymas Polski oraz bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski,

Podczas Mszy św. Marcin Przeciszewski, redaktor naczelny KAI został odznaczony przez Ojca Świętego Franciszka Orderem Świętego Grzegorza Wielkiego. Odznaczenie wręczone zostało przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. Stanisława Gądeckiego.


Po Mszy Św. odbyła się Gala Jubileuszowa uświetniona koncertem Karoliny Cichej "Jeden-Wiele". Udział w Gali wzięli m.in. abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce, abp Stanisław Gądecki, biskupi, członkowie Rady Programowej KAI, posłowie, senatorowie oraz zaproszeni goście.

Licheń Stary, 05 grudnia 2018 r.

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


12 listopada 2019
Wtorek

 
Zjazd Braci Marianów

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze Święte

7.30, 12.00, 18.00
18.00 w intencji nękanych przez złego ducha
Nabożeństwa
kościół górny - kaplica Najświętszego Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 14.00 – 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00
Różaniec 15.30

Kościół św. Doroty
Msze Święte
7.00,  17.00
Nabożeństwa
16.30 Różaniec za zmarłych (stary cmentarz)
Nieszpory za zmarłych po Mszy św. o godz. 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza Święta
7.30

Imieniny obchodzą:
Renat, Renata, Witold, Konrad

Okres liturgiczny: zwykły
Tydzień Psałterza: IV
Kolor szat liturgicznych: czerwony
Rok liturgiczny: C, I

CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Mdr 2,23-3,9
Psalm responsoryjny: Ps 34
Ewangelia: Łk 17,7-10
realizacja LM Internet  LM Internet