Matka Boża Bolesna
f
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Ministranci mariańscy w Licheniu

Okazją do odnowy duchowej, ale także pogłębienia wiedzy i integracji w rywalizacji sprawnościowej blisko 200 młodych z 13 parafii mariańskich z Polski było 25. jubileuszowe spotkanie ministrantów, które odbyło się w dniach 16-18 listopada w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Temat spotkania był zgodny z rokiem duszpasterskim „Napełnieni Duchem Świętym”, w związku z nim ks. Tomasz Sadłowski MIC pierwszego dnia wprowadził ministrantów w duchowe przeżywanie zjazdu w Licheniu, tego dnia była również okazja do spowiedzi św.

W sobotni poranek ministranci uczestniczyli w turnieju wiedzy dla trzech kategorii wiekowych: I grupa – szkoła podstawowa do klasy VI – pochylała się nad żywotem św. Stanisława Kostki, II grupa – klasy VII-VIII szkoły podstawowej i gimnazjum – mogła wykazać się znajomością fragmentów z Youcatu nt. Ducha Św., natomiast III grupa, ze szkoły średniej, odpowiadała na pytania związane z fragm. Katechizmu Kościoła Katolickiego, również dot. Ducha Św. Dwie ostatnie grupy brały udział w turnieju przy pomocy programu Kahoot, dzięki któremu mogły szybko i wygodnie odpowiadać na pytania w swoim smartfonie. – Po turnieju wiedzy wszyscy ministranci, dzięki uprzejmości kustosza sanktuarium, mogli wejść na wieżę bazyliki licheńskiej, a od godz. 16 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Licheniu, podczas turnieju sprawnościowego, mogli się zmagać w ok. 18 kategoriach – były to m.in. skakanie na skakance, deska (podpór przodem na przedramionach), rzuty do kosza, pompki czy przysiady – informował ks. Rafał Krauze MIC, duszpasterz młodzieży i powołań w zgromadzeniu księży marianów, organizator spotkania.

W tym roku po raz pierwszy w konkurencjach – turnieju wiedzy czy sprawnościowym – mogli brać udział wszyscy ministranci, wcześniej w grę wchodzili tylko przedstawiciele parafii, którzy pracowali na klasyfikację ogólną parafii. – To dla nas ważne, że nowa formuła się sprawdziła, a ministranci prosili nawet o przedłużenie turnieju sprawnościowego, widać było duże zaangażowanie – cieszył się ks. Krauze. Pierwsze miejsce w tegorocznych zmaganiach wywalczyła parafia Rdzawka, na drugim uplasowały się parafie Licheń, Marymont, Skórzec, a trzecią pozycję zajęła parafia Góra Kalwaria. Ogłoszenie wyników było bardzo uroczyste – nad uczestnikami górował balon związany z jubileuszem spotkań, a w powietrze wystrzeliło konfetti.

Podczas weekendowych rekolekcji dla ministrantów nie zabrakło czasu na modlitwę. Młodzi uczestniczyli w sobotę i niedzielę w uroczystej liturgii Mszy Św., angażując się w asystę liturgiczną, a księża, którzy przyjechali z podopiecznymi, głosili Słowo Boże. Ministranci z mariańskich parafii spotykają się dwa razy do roku – w Licheniu i Skórcu.
 
Autor zdjęcia: kleryk z 
 Wyższego Seminarium Duchowne Zgromadzenia Księży Marianów

Licheń Stary, 19 listopada 2018 r.     

ZAPRASZAMY NA NASZE KANAŁY


17 sierpnia 2019 r.
Sobota

Św. Jacka

I Międzynarodowy Licheński Festiwal Organowy
30 czerwca - 25 sierpnia
(koncerty o 14.30 w dniach: 30 VI;
7, 14, 21, 28 VII; 4, 11, 18, 25 VIII)

PROGRAM POSŁUGI

Bazylika
Msze św.
6.00, 7.30, 10.00, 12.00, 16.00, 19.00
19.00 w intencji rodzin i małżeństw
Nabożeństwa
kościół górny
Różaniec: 18.00
Apel Maryjny: 21.00
Po Apelu Maryjnym procesja ze świecami
kościół górny - kaplica Serca Jezusowego:
Adoracja Najświętszego Sakramentu: 9.00 - 16.00
Koronka do Miłosierdzia Bożego: 15.00

Kościół św. Doroty
Msze św.
7.00, 17.00

Kościół Matki Bożej
Dziesięciu Cnót Ewangelicznych

Msza św.
7.30

Imieniny obchodzą:
Anita, Julianna, Jacek
 
Zwykły okres liturgiczny
III tydzień psałterza
Kolor szat liturgicznych: biały
Rok liturgiczny: C,I
 
CZYTANIA Z DNIA
Pierwsze czytanie: Joz 24, 14-29
Psalm responsoryjny: Ps 16
Ewangelia: Mt 19, 13-15
realizacja LM Internet  LM Internet