Matka Boża Bolesna
Główka25 orkiestra przed Bazyliką
SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LICHEŃSKIEJ
BOLESNEJ KRÓLOWEJ POLSKI


 

Sanktuarium
 

Działalność w Polsce i na świecie

Marianie to wspólnota zakonna założona w XVII w. przez bł. Stanisława Papczyńskiego. Początkowo marianie zajmowali się głoszeniem rekolekcji, prowadzeniem misji ludowych, prowadzeniem szkół przyklasztornych. Dziś swoją posługę w Polsce i na świecie pełnią poprzez:

  • Szerzenie kultu Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
  • Pomoc zmarłym cierpiącym w czyśćcu.
  • Szeroko pojętą działalność duszpasterską, misyjną, wydawniczą i naukową.

Po roku 1795, wraz z III rozbiorem Polski, Zgromadzenie Księży Marianów zostało wystawione na ciężką próbę. W 1864 r. władze carskie usunęły wszystkie klasztory na ziemiach polskich. Zakonników umieszczono w klasztorze w Mariampolu na Litwie, bez możliwości przyjmowania kandydatów.  W 1909 r. w zakonie pozostał już tylko jeden marianin - ojciec Wincenty Sękowski, w obecności którego, za zgodą Stolicy Apostolskiej, złożył w tym samym roku potajemne śluby bł. Jerzy Matulewicz. Stanął w ten sposób na czele odradzającego się Zgromadzenia Księży Marianów.
 
Z roku na rok Zgromadzenie Księży Marianów coraz bardziej się rozrastało. Obecnie mariańska wspólnota zakonna liczy około 500 członków na całym świecie.
 
Polska zawsze była centrum życia zgromadzenia. Dziś ponad 200 marianów angażuje się w aktywną pracę duszpasterską w Polsce. Posiadają kilkanaście domów zakonnych. Znajdują się one m.in.: w Elblągu, Górze Kalwarii, Goźlinie, Grudziądzu, Grzybowie, Licheniu Starym, Lublinie, Puszczy Mariańskiej, Rdzawce, Rzepiskach, Skórcu, Stoczku Klasztornym, Sulejówku, Warszawie oraz Zakopanem.
 
Marianie prowadzą duszpasterstwa parafialne i sanktuaryjne. Posługują w domach opieki społecznej. Prowadzą rekolekcje i misje ludowe. Prowadzą hospicja dla nieuleczalnie chorych oraz liczne fundacje wspomagające dzieła apostolskie. Angażują się również w pracę wychowawczą, naukową i wydawniczą.
 
Domy zakonne Zgromadzenia Księży Marianów funkcjonują również poza granicami naszego państwa, w osiemnastu krajach na świecie: w Argentynie, Australii, Białorusi, Brazylii, Czechach,
Filipinach, Kamerunie, Kazachstanie, Litwie, Łotwie, Niemczech, Portugalii, Rwandzie, Słowacji, Ukrainie, Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii (Anglia) oraz we Włoszech.
 
Zajmują się tam prowadzeniem aktywnej pracy duszpasterskiej. Mają pod opieką liczne szkoły podstawowe, wspierają katolickie ruchy świeckich, realizują programy pomocy socjalnej. Bardzo często pracują w najuboższych częściach kraju, wspierając katolików. W biedniejszych krajach dokładają wszelkich starań, aby zebrać fundusze na odbudowę kościołów. Niosą posługę duszpasterską w parafiach. Na całym świecie prowadzą rekolekcje, opiekują się sanktuariami. W krajach, które cierpią na brak kapłanów, podejmują posługę misyjną.

Poprzednie zdjęcie
Następne zdjęcie
realizacja LM Internet  LM Internet